مجموعه: گزارش برنامه هاي اجرا شده
تاریخ انتشار 23 آذر 1394 تعداد بازدید: 894
چاپ

گزارش برنامه صعود قله شیدان

سرپرست : آقای بهروز امین پور

تاریخ اجرا:1394/09/06

شرکت کنندگان :25نفر

قله ی شیدان با ارتفاع حدودا 2500متر (2180متر)در شرق بهارستان اصفهان و جنوب کلاه قاضی واقع شده است  که در جنوب این قله وشمال کلاه قاضی معادن لاشتر قرار دارند.

پوشش گیاهی:

تاکنون تعداد ۲۵۲ گونه گیاهی متعلق به ۱۹۲ جنس و ۴۶ خانواده در کلاه قاضی ثبت شده است. پوشش گیاهی پارک ملی کلاه قاضی علاوه بر پوشش گیاهی علفی، دارای گونه های درختی و درختچه ای می باشد که این گونه ها در نقاط مختلف دره ها و کوهپایه ها می رویند و تیپ اصلی پوشش گیاهی منطقه درمنه زار می باشد.

انواع مختلفی از گیاهان بوته ای از جمله درمنه، گل گندم، شقایق وحشی، آویشن، لاله وحشی، اسپند، خارشتر و درختان و درختچه ها مانند تنگرس، بادام کوهی، انجیر و بنه همچنین تعدادی از گیاهان دارویی از جمله چوبک، قدومه، همیشه بهار، ریواس، خاکشیر، گل گاوزبان، شنگ، کاسنی، سمی و … در این پارک میرویند.

درمنه دشتی و آنقوزه (Ferula  assa-foetida) از گونه های در حال انقراض منطقه می باشند.

گونه های شاخص جانوری:

تا کنون ۱۷ گونه پستاندار، ۴۴ گونه پرنده، ۱۱ گونه خزنده و یک گونه دوزیست در پارک ملی کلاه قاضی شناسایی و ثبت گردیده است.

گونه جانوری شاخص پارک ملی کلاه قاضی کل و بز است و آهو نیز به دلیل وجود دشت های وسیع از جمله دشت میانکوه، لاگور، لادقو و برآفتاب از جمعیت مناسبی برخوردار است. مشاهده این دو گونه در منطقه به راحتی و از فاصله نزدیک امکانپذیر می باشد.

پستانداران: تاکنون ۱۷ گونه پستاندار متعلق به ۱۶ جنس از ۸ خانواده و ۴ راسته بشرح زیر در پارک ملی کلاه قاضی شناسایی شده است:

پرندگان کلاه قاضی عبارتند از: عقاب طلایی، شاهین، سارگپه معمولی، سارگپه پابلند، کرکس کوچک، دلیجه، کبک، تیهو، هوبره، …

دوزیستان: در پاین منطقه تنها یک گونه دوزیست به نام وزغ سبز عربی از راسته Anura و خانواده Bufonidae با نام علمی Bufo viridis arabicus Eng.Green toad شناسایی شده است. پراکنش این گونه در پارک ملی کلاه قاضی به حاشیه چشمه ها، آبشخورها و مناطق سرسبزتر نظیر مزرعه لردسفید در دشت میان کوه محدود شده است.

 

گزارش برنامه :

صبح جمعه، از آخرین مکان توقف مینی بوس ابتدای خیابان آبشار 7:15 به سمت منطقه در راه شدیم. جهت دستیابی به شیدان مسیرهای متفاوتی وجود دارد . آسان ترین مسیر از سمت بهارستان می باشد و ما مسیر متفاوتی را انتخاب نمودیم که از سمت اشکاوند طی طریق می شود به روستای دشتی رسیده وارد جاده شیدان سمت راست می شویم و به روستای شیدان می رسیم که در جنوب کوه شیدان قراردارد. صعود نیز از جبهه شمالی کوه انجام می شود .

راس ساعت هشت به تنگ لاگور کوچک در پای کوه شیدان رسیدیم . صرف صبحانه با حلیم و عدس داغ نشاطی را در ابتدای برنامه برایمان رقم زد. 8:45  پس از معارفه و تعیین مسئولیت افراد به سوی قله ره کشیدیم . اعضای شرکت کننده که در سطوح مختلف از توانایی جسمانی حضور داشته ، مشتاقانه به صعود همت می گماردند. مسیر منتخب را همه در شیب پیمودیم .

که گاه دست به سنگ هایی نیز انجام می شد. ساعت 11:45 گام بر فراز شیدان نهادیم . معادن سنگ لاشتر در میان ما و بهارستان به چشم می خورد. غبار آلودگی اصفهان را در برگرفته و زیبایی رشته کوه های دور دست را به یغما میبرد . ساعت 12:00 از همان مسیر رو به بازگشت نهادیم و با احتساب استراحت هایی چند، 15:30 به مینی بوس رسیدیم و با سورپرایز آش رشته مواجه شدیم . بازگشت به اصفهان از مسیر قلعه شور صورت گرفت و برگی دیگر از میهمانی کوهستان بر صفحه خاطرات چکاد آرمید .//

نصر – لیلی