مجموعه: گزارش برنامه هاي اجرا شده
تاریخ انتشار 18 دی 1394 تعداد بازدید: 742
چاپ

 

گروه کوهنوردی چکاد اصفهان                                               گزارش برنامه غار چال نخجیر

سرپرست برنامه : احمد عماد  زاده               گزارش نویس  :زهرا کاویانی
تاریخ اجرا         : 94/10/11

 

غار چال‌نخجیر:

غاری واقع در شهرستان دلیجان در استان مرکزی کشور ایران است. این غار در میان راه دلیجان به نراق و در منطقه‌ای به نام چال‌نخجیر، و در دامنه کوه تخت واقع شده است. غار در سال ۱۳۶۸ در به صورت اتفاقی و در اثر انفجار برای جستجوی آب توسط سازمان آب دلیجان کشف شد. قدمت غار حدود ۷۰ میلیون سال تخمین زده می‌شود و جزء غارهای آهکی و زنده دنیا محسوب می‌شود. غار چال‌نخجیر از جمله غارهای طبقاتی است و از سه طبقه تشکیل شده است. علت شکل‌گیری غار، حرکت گسل معکوسی بوده است که در منطقه کارستیواران وجود داشته واز نظر زمین‌شناسی دوره تشکیل آن با الیگوسنپایانی می‌رسد. حدود ۹۵٪ از دیواره‌های غار پوشیده از رسوبات آهکی و مابقی سنگی است. تاکنون ۱٫۳۰۰ متر از غار برای بازدید عموم کف‌سازی، ایمن‌سازی و نورپردازی شده است. گفته شده است که در انتهای غار دریاچه‌ای هست که امکان قایقرانی در آن وجود دارد، اما به طور کلی شناسایی نشده است. منحصر به فرد بودن نهشته‌ها، دسترسی آسان به غار، خودترمیمی به دلیل زنده بودن و تهویه مناسب هوای درون غار از ویژگی‌های خاص غار می‌باشد. این غار در سال ۱۳۸۴ خورشیدی در فهرست آثار ملی ایرانبه ثبت رسید.

خصوصيات غار چال نخجير

تا ششصد متري اول غار مسير مشترك و در امتداد جنوب به شمال مي باشد و بعد از آن داراي دو انشعاب مي شود يكي از انشعابات به طرف شمال شرق و ديگري به شمال غرب امتداد مي يابد طول كل هر كدام از شعب حدود يكهزار و سيصد متر است. از امتيازات غار مزبور افقي بودن كل مسير است.

تالارهاي متعدد و حوضچه هاي آب، راهروهاي طولاني، مسيرهاي مشكل در بعضي از نقاط و چكنده و چكيده هاي بلورين و بسيار متنوع و زيبا و حتي در نقاطي منحصر به فرد از خصوصيات آن است. حدود 95% از بدنه غار پوشيده از چكنده و چكيده است و فقط 5% باقيمانده سنگي ميباشد كه اين خود بر زيبايي غار مي افزايد. غار چال نخجير از تالارهاي مختلفي تشكيل شده كه كوچكترين آن به متر 3*5*20 و بزرگترين آن به متر 30*40*120 وسعت دارد. زيباترين تالار آن، تالار چهلستون نام دارد كه با انواع چكيده و چكنده هاي مختلف و رنگهاي خيره كننده پوشيده شده است. از ديگر تالارهاي اين غار مي توان تالار سفره عروس, درياچه، برزخ، باغ وحش، چهلچراغ و تالار زيبائيها را نام برد.

 

 
دهانه اصلی این غاردارای 10 متر عرض و بین 10 تا 40 متر ارتفاع است که هر بیننده ‌ای با گذر از این دهانه و ورود به غار به حیرت و تفکرفرو می ‌رود.

این غار دارای یک شاخه‌ اصلی و چند شاخه فرعی است که تا کنون توسط افراد محلی و غار نوردان مجرب در حدود 4 کیلومتر از آن شناسایی شده و پیش بینی می شود حدود 8 تا 10 کیلومتر عمق داشته باشد. تاکنون بالغ بر 2هزار متر فضای خشک در محوطه درونی این مجموعه شناسایی شده ‌است که عموما "کریستالیزه" بوده و تزئینات بلوری و اسفنجی کف، دیوارها و سقف آن از ناب ترین نمونه‌ های موجود جهان است. دست خلاق طبیعت طی میلیون‌ها سال با مدد از شرایط خاص‌ آب وهوایی ‌و جغرافیایی درون غار، دهلیزها، دالان ها، کریدورها، تراس ها و حوضچه‌ های بی ‌نظیری را به وجود آورده که بازتاب نور از منشورهای بلور"کلسیت" در کنار آویزه ‌های پر حالت آن هر بیننده ‌ای را متحیر و مبهوت می‌ کند.

در گنجینه شگفتی این غار اسرارآمیز ، سنگ‌ های تزئینی با اشکال متنوع مانند عقاب، لاک پشت، گوزن، انسان، کبوتر و تندیس های عظیم ‌الجثه بلورین ایجاد شده است که بیشتر آنان از جنس آهک است. وجود یک دریاچه در بخش انتهایی و زیردست غار که دیواره، سقف و پیکره ‌های اسرار آمیزآن را سنگ‌ های عجیب محاصره کرده، زیبایی زاید الوصفی به این غار داده ‌است.

تهویه ‌طبیعی هوای درونی غار در فصول تابستان و زمستان یکی دیگر از عجایب این غار شگفت انگیزاست، در تابستان خنک و در زمستان گرم است و هیچ گاه در این مجموعه بازدید کنندگان با کمبود اکسیژن روبرو نمی ‌شوند. رسوبات دولومیتی با رنگ آمیزی جاذب در جای ‌جای غارپتانسیل عظیمی ‌از اسفنج های بلورین و کریستاله، باغهای مرجانی و مخروط های گل کلمی شکل را خلق کرده است. تالارهای "عروس" ، "گل کلمی" ، "آبشارگلی" ، "فرسنگ" و "هیولا" از جمله بخش های دیدنی این غار نادر و عجیب است.

گزارش برنامه :

صیح آدینه 11 دیماه 94 ساعت 5:40 دقیقه پس از تهیه صبحانه توسط سرپرست از دروازه تهران با یک دستگاه مینی بوس و یک دستگاه سواری به سمت غار نخجیر حرکت کردیم . ساعت 6:30 برای صرف صبحانه  در امام زاده توقف کرده و پس از صرف صبحانه در فضائی دوستانه ساعت 7 ادامه مسیر دادیم .

ساعت 9 صبح در پارکینگ غار توقف کرده و پس از تعویض لباس و تذکرات لازم توسط سرپرست ساعت 9:20 وارد غار شدیم . مسئول غار چراغها را روشن کرد و مسیر توریستی را طی کردیم در طول مسیر شاهد کرگدن سنگی و لاک پشت بودیم

       قرار بود مسیر عروس را پیمایش کنیم . به صلاحدید سرپرست به دو گروه 9 نفره تقسیم شدیم . قرار شد با فاصله حرکت کنیم تا ازدهام نفرات باعث تخریب تزئینات غار نشود . در حوض کوثر هر دو گروه برای رفع خستگی و تناول تنقلات  توقف کوتاهی کردیم  .  تعدادی از دوستانی که بار اولشان بود وارد این غار میشدند به وجد آمده بودند و ابراز تعجب ناشی از دیدن آن همه زیبائی میکردند . در طول پیمایش آقای محمدی در گروه اول و آقای عماد زاده در گروه دوم اطلاعات لازم در خصوص غار و تزئینات غار  را به دوستان ارائه میدادند . دیدن تزئینات غار ، استلاکتیت و استلاگمیتها  زیبا چشم هر بیننده ای خیره میکرد .

         ادامه دادیم تا رسیدیم به تالار چهل ستون هر دو گروه برای دیدن زیبائیهای غار و گرفتن عکس توقف کردیم .

در مسیر شمالی تالار چهل ستون  آقای محمدی تصمیم گرفتند مسیری را که سال 74 کشف کرده بودند را مجدد از نزدیک ببینند . ایشان با هماهنگی با سرپرست به همراه 4 نفر از گروه جدا شدند و آن مسیر را پیمایش کردند .  در این فاصله دوستان ادامه مسیر دادند و از سفره عروس دیدن کردند .

گروه  5 نفره که از گروه جدا شده بودیم  در سفره عروس به گروه ملحق شدند . زمانیکه به آنجا رسیدیم تعدادی از دوستان معترض شده بودند که چرا آقای محمدی چنین تصمیمی را گرفته و از گروه جدا شده چرا که آنها هم مایل بودند آن مسیر را میدیدند . در جواب آقای محمدی گفتند این مسیر را سال 74 کشف کرده اند و از آن زمان موفق به بازدید مجدد آن مسیر نشده بودتد و با توجه به بیماری قلبی که دارند و شاید امکان بازدید مجدد از این قسمت را نداشته باشند لذا فرصت را مغتنم شمردند با کسب اجازه از سرپرست  برای دیدن آن  مسیر از گروه جدا شدند . ایشان متذکر شدند فقط به تعداد انگشتان دست افرادی  آن مسیر را دیده اند .

 باید برمیگشتیم مجدد به دو گروه 9 نفره تقسیم شدیم . در حوض کوثر هر دو گروه به هم ملحق شدیم  و توقف کردیم

سرپرست از فرصت استفاده کرد و و در مورد گام برداری در غار و حفظ و نگهداری از غار صحبت کرد .  سرپرست برنامه در حوض کوثر  دوستان را مهمان صدای گرمش کرد و لحظاتی به یادماندنی را در خاطر ها ثبت کرد .  باید برمیگشتیم و پیمایش غار رو به اتمام بود .  ساعت 15:30 از غار خارج شدیم . در یکی از کانکسها در جمع دوستانه و شاد ناهار را میل کرده و ساعت 17 حرکت کردیم به سمت اصفهان . در مینی بوس جلسه انتقادات و پیشنهادات برگزار شد .

-دوستی پرسید که نمیداند آیا پیمایش غاری با این همه تزئینات زیبا با توجه به آسیب هائی که از طرف انسانها به آن میرسد صحیح است ؟ ایشان معتتقد بودند برای حفظ و نگهداری این غار نباید افرادی که یکبار موفق به دیدن این غار شدند دیدار مجدد از غار داشته باشند .

-عزیزی دیگر گفت بهتر است قبل از اینکه گروه را وارد غار کنیم ابتدا آموزشهای و موارد لازم را در خصوص پیمایش این غار به دوستان بدهیم .

-دوستی دیگر گفت یهتر است افراد را گزینش شده انتخاب کنید بعد اجازه حضور در چنین برنامه را به وی بدهید .